На 19 май 2025 г. уютната класна стая на III клас се изпълва с вълнение, топлота и размисъл– провежда се открит урок по четене на тема "Ключ от бащината къща" по стихотворението на Лиана Даскалова. Урокът води госпожа Цвяткова – учител по български език и литература и класен ръководител, която с обич и вдъхновение въвежда децата в темата.
Часът започва с кратка, вълнуваща сценка– разплакано дете търси изгубеното ключе от своя дом. В този силен момент учениците разпознават, че ключът не е просто предмет, а символ – пазител на спомени, на обичта към дома и семейството, на всичко скъпо и лично.
След емоционалното въведение, учениците си припомнят съдържанието на стихотворението чрез изразително четене, устни отговори на въпроси и писмена работа. Заедно с госпожа Цвяткова разсъждават по важни въпроси:
Какви спомени крие ключето?
С какво е ценно то според автора?
Какви чувства буди споменът за родния дом?
Децата работят по екипи, като всеки отбор поема творческа задача:
🔸 "Литературни откриватели" създават диалог между детето и ключето – искрен, трогателен разговор, вдъхновен от текста.
🔸 "Откриватели на спомени" сътворяват макет на къщата на спомените, в който с цветни символи изразяват най-важното: дом, врата, чай, семейна снимка, шапка, ключалка.
🔸 "Художници на спомените" рисуват обща картина – пъстър и емоционален образ на бащиния дом, изпълнен с топлина и детски обич.
В края на урока учениците събират всичко преживяно в пъстър пъзел с изображение на ключе. Всяко парченце носи мисъл, чувство или послание. Ключето, според думите на децата, "отваря сърцата на хората към добрината и обичта".